Дипломные, курсовые по праву от юристов
       і | і

Дипломні та курсові з права: поради студентам


Головна » Статті » Написання курсових і дипломних робіт

Методика роботи в бібліотеці на прикладі Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського

Адреса бібліотеки: 03039, Київ-39, Голосіївський пpосп., 3 (найближча станція метро - "Деміївська").

У фондах бібліотеки імені Вернадського зберігається близько 160 тис. річних комплектів газет - вітчизняних, починаючи з 1735 р., зарубіжних - з 1793 р. Бібліотека отримує всі газети, що видаються в Україні, включаючи багатотиражні видання підприємств, установ, колективних господарств, навчальних закладів, газети партій, конфесій, громадських об'єднань.

Унікальним є майже 200-тисячний довідково-бібліографічний фонд бібліотеки. Вітчизняні і зарубіжні енциклопедії, загальні і галузеві довідники і бібліографічні покажчики, національні бібліографії зарубіжних країн, бібліографічні, реферативні, оглядово-аналітичні видання органів інформації, міжнародних інформаційних центрів дають змогу виконувати бібліографічні, фактографічні, адресні, уточнюючі довідки з будь-якої галузі знань, залучаючи світовий документний потік.

Єдиним в Україні є 500-тисячне зібрання публікацій Організації Об'єднаних Націй (ООН) та її спеціалізованих установ (з 1969 р.). HБУ імені В.І. Вернадського, яка є депозитарієм публікацій ООH, щорічно одержує до 15 тис. документів ООН: статути, договори, правила процедур, звіти про засідання, резолюції і рішення, покажчики офіційних матеріалів, публікації з різних проблем науки, техніки, культури, переважно англійською та російською мовами.

Щорічно до бібліотеки надходять 160-180 тис. документів (книг, журналів, газет тощо). Книгозбірня комплектується всіма українськими виданнями, веде міжнародний книгообмін з понад 1500 науковими закладами і бібліотеками 80 країн світу. До бібліотеки як депозитарію документів і матеріалів ООН в Україні надсилаються публікації цієї організації та її спеціалізованих установ.

Система каталогів бібліотеки є такою:

- генеральний (службового користування) і читацький (загального користування) алфавітні каталоги книг;

- надрукованих гражданським шрифтом;

- систематичний каталог книг, надрукованих гражданським шрифтом;

- алфавітний та систематичний каталоги книг, надрукованих латинським шрифтом;

- зведені алфавітний та систематичний каталоги іноземних книг, що централізовано надійшли до фондів бібліотек наукових установ HАH України (з 1970 р.);

- каталог журналів і видань, що продовжуються, надрукованих гражданським шрифтом;

- каталог журналів і видань, що продовжуються, надрукованих латинським шрифтом;

- алфавітний та систематичний каталоги дисертацій;

- алфавітний каталог авторефератів дисертацій;

- каталог архівного фонду творів друку України (з 1917 р.);

- каталоги окремих книжкових колекцій основного книгосховища;

- каталоги на фонди галузевих та спеціалізованих відділів.

Бібліотека обслуговує наукових працівників, спеціалістів господарчого комплексу, викладачів навчальних закладів, аспірантів, студентів вузів (починаючи з 3-го курсу); забезпечує аналітичною інформацією органи державної влади і управління.

Інформаційними ресурсами бібліотеки користується 350 тис. читачів, яким щорічно видається до 4 млн. документів. Щодня книгозбірню відвідує понад 2 тис. науковців, фахівців, аспірантів і студентів. Їх інформаційне обслуговування здійснюється в 16 галузевих та спеціалізованих залах основного бібліотечного комплексу, а також у 6 залах філій, де розміщено найбільше в Україні зібрання газет, фонди рукописів, стародруків і рідкісних видань, естампів і репродукцій, нотних видань, зібрання юдаїки, а також значна частина Архівного фонду Національної академії наук України. Особлива категорія абонентів книгозбірні - інформаційні служби органів державної влади, серед яких Верховна Рада України, Адміністрація Президента України і Кабінет Міністрів України.

Крім безкоштовних бібліотека здійснює платні бібліотечні послуги: мікрофільмування, фото- та ксерокопіювання видань з фондів HБУ імені В.І.Вернадського, письмові бібліографічні довідки, редагування згідно з ДEСТами бібліографічних списків, консультації з оформлення бібліографічного апарату дисертацій, монографій, статей, курсових і дипломних робіт, заняття із студентами по оволодінню бібліотечно-бібліографічними знаннями на замовлення навчальних закладів, письмові та усні переклади наукової літератури та документів з іноземних мов та на іноземні, друкування, зчитування, корегування матеріалів іноземними мовами, пошук та підбір газетних публікацій.

Бібліотека імені Вернадського підтримує творчі зв'язки з науковими бібліотеками багатьох країн світу, є членом Міжнародної асоціації академічних бібліотек і науково-інформаційних центрів, Бібліотечної Асамблеї Євразії, веде міжнародний книгообмін з 1497 партнерами з 80 країн.

Відразу за контрольно-пропускним пунктом з радіочастотною системою захисту фондів від несанкціонованого виносу знаходиться довідково-бібліографічний апарат, основу якого складають система каталогів і майже 200-тисячний фонд довідкових та бібліографічних видань. Вони надають читачу можливість виявити потрібні йому першоджерела і здійснити їх замовлення.

Піднявшись по пандусних сходах на 2-й поверх, читач потрапляє до просторого холу. В центрі холу розміщені пункти, де він може одержати літературу, замовлену з книгосховища. Праворуч і ліворуч від цих пунктів розташовані два комплекси залів, до одного з яких входять зали гуманітарних наук, а до другого - природничих та технічних наук. В обох комплексах є загальні читальні зали і зали для наукових співробітників, підсобні фонди та довідкові бібліотеки, а також спеціалізовані фонди інформаційних видань. В одній площині з читальними залами, що входять до названих комплексів, розміщені спеціалізовані читальні зали (зал періодичних видань, єдині в Україні читальні зали публікацій ООН і картографічних видань та ін.). Загалом на цьому поверху знаходиться 18 галузевих та спеціалізованих залів, які можуть прийняти одночасно 1000 читачів.

Спустившись по пандусних сходах вниз, читач потрапляє до зони відпочинку, де знаходяться клумби з рослинами і пальмами. Поряд розташовані кафе, їдальня, санвузол.

Для запису в бібліотеку необхідно мати:

- паспорт;

- документ про освіту (диплом вузу чи диплом кандидата або доктора наук). Студенти замість цього пред'являють студентський квиток або залікову книжку (мають бути дійсними і своєчасно продовженими);

- 10 грн. для виготовлення читацького квитка у вигляді пластикової картки.

Фотографії приносити не потрібно. Читачів фотографують цифровим фотоапаратом в самій бібліотеці. Видача квитків здійснюється дуже оперативно. Пам'ятайте, що у неділю послуги запису до бібліотеки не виконуються.

При кожному відвіданні бібліотеки кожному читачеві видається контрольний листок, де бібліотекарі вносять відмітки про видану і повернену літературу. Його слід зберігати, оскільки контрольний листок підлягає поверненню на контрольно-пропускний пункт по закінченні роботи в бібліотеці. Якщо ви втратите контрольний листок, то будете змушені обходити всі відділи бібліотеки і заповнювати лист на зразок обхідного.

Для замовлення видань з основного книгосховища необхідно скористатися алфавітним чи систематичним каталогом книг, що розташовані одразу при вході за контрольно-пропускним пунктом (КПП). Також діє комп'ютерний каталог видань (з 1993 р.). Для пошуку найновіших надходжень можна скористатися залою нових надходжень (ліворуч від КПП). Праворуч від КПП працює Довідково-бібліографічний відділ (ДБО).

Замовлення на книжки оформляються на спеціальних бланках замовлень. При заповненні обов'язково слід писати шифр кожного видання, автора, назву видання, місце і рік видання, номер читацького квитка, прізвище читача, поточну дату. Для багатотомних видань додатково вказується том, а для періодичних видань - рік і номер журналу. Якщо назва книжки дуже довга, писати її повністю не обов'язково. Достатньо вказати перші три слова (не менше). Так само, якщо у книги багато авторів - в замовленні можна вказати лише першого. Одноразово можна замовити не більше 7 видань, або двох річних комплектів журналів. Якщо замовлень більше - їх слід робити з інтервалом у 60 хвилин. В неділю замовлення з основного книгосховища не виконуються.

Замовлені видання видаються на другому поверсі бібліотеки через півтори години. Одноразово видаються не більше п'яти видань, або двох річних комплектів журналів. Читачам з науковим ступенем ці ліміти збільшено удвічі. Такі читачі обслуговуються окремо і позачергово. Якщо є потреба взяти більшу кількість книжок це зробити можна, здавши попередні.

Часто трапляється, що потрібна Вам книжка (з основного книгосховища) видана іншому читачеві. Якщо така книжка дуже потрібна, - її можна "зняти з номеру" - але тільки з 9-15 до 11-30 (слід повернути до 12-00).

Видання, якими читачі не користувалися протягом 7 днів, повертаються до книгосховища. У такому випадку для їх повторного отримання слід здійснити нове замовлення.

Також радимо користуватися підсобними фондами бібліотеки відповідного напрямку. В них ви отримаєте книжку не через півтори години, а негайно після заповнення стандартного бланку замовлення. При цьому слід пам'ятати, що шифри у картотеках підсобних фондів відрізняються від шифрів генерального каталогу.

Звертаємо вашу увагу й на те, що газети в головному приміщені бібліотеки (Голосіївський пр-т, 3) зберігаються тільки за останні півроку. Для замовлення газет за попередні терміни необхідно відвідати філію на вул. Володимирській (ліворуч від університету Т.Г. Шевченко).

Журналами за останні два роки можна скористатися в залі періодичних видань. Журнали, видані у попередні роки слід замовляти в основному книгосховищі.

Шановні студенти, користуйтесь літературою обережно, поважайте інших читачів і саму бібліотеку. Не псуйте книжки, не рвіть з них сторінки, не намагайтеся винести літературу з бібліотеки. Пам'ятайте, що на більшість видань останніх років нанесені RFID позначки (на зразок тих, що використовуються у супермаркетах) і на виході вас обов'язково затримають. Після цього ви (як мінімум) втратите можливість користуватися цією бібліотекою назавжди.

До ваших послуг працює відділ ксерокопіювання на другому поверсі біля зали гуманітарної літератури та відділ ксерокопіювання на цокольному поверсі (к.143). Вартість ксерокопії А4 з 01.09.2009 - 0,60 грн. Книжки чи журнали великого формату вам зменшать до А4 без додаткової плати, чи знімуть посторінково або на формат А3 (вартість к/к формату А3 - 1,20 грн.). Перед відвіданням ксероксу слід вказати сторінки, яки Ви бажаєте відзняти. Наприклад: 5-12; 68-116; 134; 145 - і написати на окремому папірці в стовпчик (не використовуйте для цього бланки замовлень літератури з книгосховища). Кожному замовникові ксерокопій видається пропуск, де вказується кількість ксерокопій і дата. Він підлягає поверненню на контрольно-пропускний пункт по закінченні роботи з бібліотекою. Не підлягають ксерокопіюванню документи з фондів колекцій, рукописів та стародруки, а також дисертації, особливо вітхі видання.

Працюючи з літературою не варто намагатися прочитати кожну книжку від початку і до кінця. Слід ознайомитись з її змістом і перейти до потрібного розділу. Далі, переглядаючи видання "за діагоналлю" слід визначити, є в ньому щось корисне чи ні. Але подібний досвід вже не можна описати кількома рядками порад. Він приходить лише після тривалої роботи з науковими літературними джерелами.

Категорія: Написання курсових і дипломних робіт | Додав: advocate (2012-01-03)
Переглядів: 1237 | Рейтинг: 4.3/3
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

МЕНЮ



Дисертації, дипломні та курсові роботи по праву, вирішення задач з права від професійних юристів тел.:0971949984